Oddech jest jedną z podstawowych funkcji człowieka. Od niego się wszystko zaczyna i na nim się wszystko kończy. O ile podobno bez jedzenia człowiek jest w stanie  przeżyć miesiąc, a bez wody tydzień, to bez oddechu umieramy w kilka minut. Zapraszam do obejrzenia filmiku.

Zły oddech?

Dzięki oddechowi jesteśmy też w stanie zapanować nad stresem i to nawet nad tym największym. Ale nie każdy oddech nam pomaga. Co więcej, kiedy zaczynamy się stresować, nagle okazuje się, że oddech staje się źródłem jeszcze większego napięcia i niepokoju! Jak to możliwe? Otóż w trudnej sytuacji wielu ludzi zaczyna oddychać za pomocą górnej części klatki piersiowej, szybciej, a przez to staje się on płytki. Czasem nawet wstrzymujemy momentami oddech.  W ten sposób nie dostarczamy takiej ilości tlenu do organizmu, jaka jest mu w danej chwili potrzebna. Potęguje to jeszcze bardziej reakcję stresową w organizmie.

Świadomy oddech!

Ważny jest zatem prawidłowy oddech. Czyli jaki? Regularny, w miarę głęboki, powolny, za pomocą przepony, najlepiej przez nos. Pokazuję go w filmiku. Dodatkowo warto się na nim na kilka minut skoncentrować. To pozwoli oczyścić głowę i połączyć się odczuciami, jakie w danym momencie mamy. Efekt może was zadziwić.

Kiedy stosować?

Zawsze wtedy gdy czujemy, że nasz poziom stresu zaczyna przekraczać akceptowalne przez nas granice. Na przykład przed ważnym spotkaniem z szefem, przed prezentacją, po kłótni, kiedy odczuwamy panikę, że się nie wyrobimy. Taki sytuacji może być całe mnóstwo. Ale to nie wszystko. Warto świadomie oddychać kilka razy dziennie, gdyż daje to nam jeszcze większe efekty oraz bardziej osadza nas w rzeczywistości „Tu i teraz”.

Cykl 8 trików na szybsze poradzenie sobie ze stresem

Niniejszy wpis  powstał w ramach cyklu „8 trików na szybkie poradzenie sobie ze stresem w pracy”, który pojawił się najpierw na Facebooku. Ideą cyklu jest przedstawienie w krótkich formach kilku sposobów, które można wykonać w każdej chwili, w każdym miejscu i o każdej porze.  Zapraszam Cię do obejrzenia kolejnych wpisów. Tu znajdziesz wpis będący zbiorem wszystkich wpisów z niniejszego cyklu.