Nastał grudzień, więc zbliżają się święta Bożego Narodzenia. To oznacza, że tradycyjnie jest to czas przygotowań rodzinnych spotkań oraz – o zgrozo! – kupowania prezentów dla najbliższych. Dla wielu z nas nie jest to prosta czynność, generująca niemało stresu i frustracji, spowodowanej pustką w głowie, tłumami w sklepach, małą ilością czasu i pieniędzy w portfelu. Postanowiłam więc podzielić się z Tobą swoimi pomysłami na prezenty świąteczne dla zestresowanych. Na pewno jest w  Twoim najbliższym otoczeniu parę osób, które w pracy lub poza pracą nie mają lekko i dobrze by było, żeby trochę zredukowały swoje napięcie, rozluźniły się. Warto więc może sprezentować im coś, co im na to pozwoli?

Zacznijmy od teorii

Podczas reakcji stresowej wytwarza się w naszym organizmie duża ilość energii w mięśniach. Pierwotnie miała ona służyć do walki lub ucieczki – działań mających uratować nam życie np. w kontakcie z tygrysem. Jeśli ta energia zostaje prawidłowo spożytkowana, tak jak np. w trakcie  ucieczki przed groźnym zwierzęciem, to organizm bardzo szybko regeneruje i wraca do swojej równowagi. W dzisiejszych czasach stres rzadko wiąże się z ratowaniem życia. Częściej jest to stres wynikający m.in. z przeciążenia pracą, konfliktami z szefem, klientami lub pracownikami, naszymi niespełnionymi oczekiwaniami. Problem polega na tym, że nasz organizm nie odróżnia rodzajów stresu, co powoduje, że w każdym przypadku dostajemy energię do mięśni, choć tego nie potrzebujemy. Naszym zadaniem jest po pierwsze jakoś wyrzucić z siebie tę energię, najlepiej zamieniając kortyzol na endorfiny i po drugie dać sobie czas na regenerację. To tak w dużym uproszczeniu.

Oto kilka pomysłów na prezenty, które na to pozwalają.

Prezenty podzieliłam na dwie kategorie: te które pozwalają odreagować stres i emocje oraz prezenty dobre by się zrelaksować i zregenerować. Nie dzieliłam ich za to na kategorie dla mężczyzn i dla kobiet, bo uważam, że każdy pomysł może być fajny dla obu płci, a wszystko zależy od charakteru obdarowanego. Znajdziecie tu zarówno propozycje prezentów – voucherów, jak i prezenty rzeczowe. A więc zaczynamy!

Prezenty świąteczne na odreagowanie stresu

Prezenty „wrażeniowe”, czyli Vouchery, karnety, bilety

 • Karnet miesięczny na siłownię lub fitness

Sport, a w zasadzie ruch jest najprostszym i najskuteczniejszym sposobem na odreagowanie stresu. Jednak musimy pamiętać, aby nie był on zbyt obciążający. Jeśli nie możemy złapać oddechu, to w efekcie narażamy nasz organizm na jeszcze większy stres. Wskazówka: Sprawdź, gdzie w Twojej miejscowości są jakieś siłownie. Na pewno można zakupić w nich jakiś karnet. Ceny mogą być różne w zależności od siłowni i miejscowości.

 • Wejście do parku Trampolin

Skakanie na trampolinie staje się coraz bardziej popularne, co skutkuje coraz większym wyborem miejsc w każdym mieście. Jest to wysiłek fizyczny połączony z genialną zabawą. Cena średnio 100 zł za karnet na kilka wejść lub pojedyncze zajęcia z trenerem

 • Voucher na indywidualną naukę jazdy na wrotkach

Od jakiegoś czasu pojawiają się w największych miastach w Polsce tzw. “Wrotkarnie”. Moje wewnętrzne dziecko bardzo się cieszy, gdyż jazda na wrotkach kojarzy się z młodzieńczymi latami. To świetna zabawa i ruch, o który nam chodzi przy odreagowaniu. Koszt jazdy z instruktorem to ok. 60 – 100 zł za godzinę.

 • Bilet do teatru na dobrą komedię

Śmiech to kolejny wspaniały sposób na odreagowanie stresu. Warto przejrzeć repertuar, jaki oferują teatry w Twoim miescie. Alternatywą może być dobry film komediowy na DVD lub sesje jogi śmiechu. 

Prezenty rzeczowe

 • Gniotek czyli zabawka z pianki 

Dawniej dostępne w formie piłeczki antystresowej, dziś w wielu formach i kolorach. Świetnie nadaje się do intensywnego gniecenia pod stołem, w trakcie ważnego spotkania 😉 Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę „gniotek” lub piłeczka antystresowa. Koszt to średnio 10 zł.

 • Zestaw bokserski

Może być to prosta zabawka dla dzieci. Świetnie nadaje się, kiedy mamy w sobie mnóstwo trudnych emocji. Zestawy razem z rękawicami nie przekraczają 100 zł. Przykład

Prezenty świąteczne dobre na relaks

 

Kiedy już odreagujemy i wyrzucimy z siebie energię, następnym etapem jest odpoczynek, regeneracja sił. Poniżej przedstawiam kilka pomysłów na prezenty, które doskonale w tym pomogą.

Prezenty „wrażeniowe”, czyli Vouchery, karnety, bilety

 • Voucher na masaż

Masaż wspaniale może redukować napięcie zgromadzone w naszym ciele. W trakcie wyboru warto wiedzieć, że są różne rodzaje masaży od mocno relaksujących, aż po takie, których skutki w postaci bólu czujemy jeszcze przez kilka dni. Na prezent warto jednak wybrać ten, który jest raczej przyjemny, ma służyć wyciszeniu i pozbyciu się napięć. Do wyboru mamy masaż: klasyczny relaksacyjny, Lomi Lomi, stemplami ziołowymi, ciepłymi kamieniami, aromaterapeutyczny, Shiatsu. Warto kupić voucher w SPA. 

 • Zaproszenie na kolację w ciemności

To jest dobry prezent dla pary. Dzięki odcięciu wrażeń wzrokowych, możemy skoncentrować się wyłącznie na smaku potraw i z pełną uwagą zjeść posiłek, doznając pełni smaków. To ułatwia nam doświadczenie uważności, czyli metody, która uznawana jest za niezwykle skuteczną w redukcji stresu.

Prezenty rzeczowe

 • Aromatyczne świece i olejki eteryczne

Dzięki tego rodzaju prezentom osoba doznająca stresu może wprowadzić do swojego domu relaksującą atmosferę. Świece i olejki eteryczne doskonale się sprawdzą w kąpieli mającej na celu wyciszenie nas. W redukcji stresu najlepiej sprawdzą się olejki m.in. z: lawendy, drzewa sandałowego, bergamotki, ylang ylang

 

 • Książki

Książka jest dobra na wszystko, a zwłaszcza na relaks. Jeśli więc znamy preferencje osoby dla której wybieramy prezent, to mamy ułatwioną sprawę. Jeśli nie – zawsze można kupić książkę, które dodatkowo obdarzy osobę wiedzą na temat tego jak sobie radzić ze stresem. Poniżej moje propozycje:

Dr Mithu Storoni “Wolni od stresu. Jak nauka pomaga uodpornić się na stres”

Dr Kristin Neff “Jak byc dobrym dla siebie”

Sarah Knight “Magia olewania”

Marie Tourell SØderberg “Hygge. Duńska sztuka szczęścia”

 • Antystresowe kolorowanki dla dorosłych z zestawem kredek

Jakiś czas temu pojawiły się kolorowanki przeznaczone dla dorosłych, różniące się od tych dla dzieci większą ilością szczegółów. Kolorując drobne pola możemy się zanurzyć w tej czynności, oczyścić myśli, oderwać się od problemów. 

 

To by było na tyle. Pomysłów może być duzo więcej. Mam jednak nadzieję, że te spisane przeze mnie w jakis sposób Cię zainspirują. Daj znać, czy tak w istocie było. A może masz jakieś swoje typy? Podziel się w komantarzach. 

Życzę Ci bezstresowego kupowania prezentów!

* Źródła zdjęć użytych w tekście:

 

Podobał Ci się artykuł?

ZOSTAŃ ZE MNĄ W KONTAKCIE

Zapisz się na newsletter i zgarnij bezpłatny pdf z 9 ćwiczeniami “Szybkie sposoby na stres w pracy” do zastosowania w trudnych chwilach w pracy

Jak przygotować się na nadchodzące zmiany

Jak przygotować się na nadchodzące zmiany

Jest marzec 2020. Cała Polska wstrzymała oddech, gdyż pojawiło się nad nami widmo nieznanego dotąd zagrożenia. Koronawirus zaciągnął hamulec ręczny i cały świat stanął. Jest to sytuacja bez precedensu. Znaleźliśmy się w nienaturalnej dla nas sytuacji odseparowani od bliskich, znajomych. Większość z nas jedyne co może zrobić, by przyczynić się do zażegnania pandemii, to siedzieć w domu. Wywołuje to w ludziach wiele trudnych emocji i reakcji obronnych. Całą sytuację pogarsza fakt, iż nie wiemy co przyniesie nam jutro. To co możemy zrobić, to zacząć przygotowywać się na nieznane, by zminimalizować straty. Oto kilka podpowiedzi jak to zrobić.

Trik 5: Wyśmiej to!

Trik 5: Wyśmiej to!

Kolejnym trikiem, odpowiadającym na pytanie "jak radzić sobie ze stresem w pracy", a który chcę Ci przedstawić, jest śmiech.  Śmiech dobry na stres? Kto nie lubi się śmiać? Śmiem twierdzić, że nie ma zbyt dużo takich ludzi (o ile w ogóle są). Po solidnej dawce...

Trik 3: Włącz samoświadomość

Trik 3: Włącz samoświadomość

To już kolejna część z cyklu „8 trików na szybsze poradzenie sobie ze stresem w pracy”. Jest o świadomym przeżywaniu stresu. Jak ważna jest ta umiejętność? Odpowiedź znajdziesz w filmiku poniżej.Jak zapewne dobrze wiesz ze swojego doświadczenia, jeśli wpadnie nam...