Radzenie sobie ze stresem jest kompetencją, na którą składają się różne umiejętności. Jedną z nich to umiejętność rozróżniania na co mamy wpływ, a na co nie mamy wpływu. O tym traktuje poniższy filmik.
Dlaczego taka umiejętność jest ważna?

Wyobraźmy sobie, że właśnie spieszymy się na spotkanie. Niestety utkwiliśmy w korku spowodowanym kolizją na drodze. Wiemy już, że nie uda nam się dotrzeć tam na czas. W tym momencie mamy dwa wyjścia:

  • Albo możemy się złościć na korek, na siebie, że jak zwykle mamy pecha i zawsze musi być pod górkę, wymyślać najczarniejsze scenariusze konsekwencji swojego spóźnienia i w związku z tym przeklinać wszystkich dookoła.
  • Albo uświadomić sobie, że  nie mieliśmy wpływu na tę sytuację i trudno żebyśmy brali 3 godziny zapasu na dojazd.

Pierwsza postawa, umówmy się – mało produktywna, sprawia, że nasz poziom stresu jest w zenicie, a emocje biorą górę. Skutkuje to brakiem „trzeźwego” myślenia. Druga postawa daje nam przestrzeń w naszej głowie na poszukanie rozwiązań sytuacji. W tym wypadku możemy przecież zadzwonić do osoby z którą miało odbyć się spotkanie i wyjaśnić sytuację, można zerknąć na nawigację, czy aby jest może jakaś inna droga dojazdu, można w końcu przemyśleć przebieg spotkania. To wszystko tylko w tedy, gdy koncentrujemy się na tym co możemy zrobić w ramach swojej strefy wpływu, a nie na tym na co jest poza naszym wpływem.

 Branie odpowiedzialności za swoje czyny

Branie odpowiedzialności za swoje czyny jest ważne i jest cechą dorosłego, mądrego człowieka. Jednak branie odpowiedzialności za wszystko może być jednak obciążające i po prostu nieefektywne.  Tak samo z przejmowaniem się rzeczami, na które wpływu nie mamy. Tu nasuwają się bardzo mądre słowa  tzw. “modlitwy o pogodę ducha”, powtarzanej często w różnych grupach samopomocowych:

Boże, użycz mi pogody ducha,
abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić,
odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić,
i mądrości, abym odróżniał jedno od drugiego.”

 

Cykl 8 trików na szybsze poradzenie sobie ze stresem

Niniejszy wpis  powstał w ramach cyklu „8 trików na szybkie poradzenie sobie ze stresem w pracy”, który pojawił się najpierw na Facebooku. Ideą cyklu jest przedstawienie w krótkich formach kilku sposobów, które można wykonać w każdej chwili, w każdym miejscu i o każdej porze.  Zapraszam Cię do obejrzenia kolejnych wpisów. Tu znajdziesz wpis będący zbiorem wszystkich wpisów z niniejszego cyklu. 

Zgarnij bezpłatny pdf z 9 ćwiczeniami

“Szybkie sposoby na stres w pracy” do zastosowania w trudnych chwilach w pracy

Pozostałe wpisy w ramach cyklu
“8 tików na szybsze poradzenie sobie ze stresem w pracy”