Mamy marzec 2020. Cała Polska wstrzymała oddech, gdyż pojawiło się nad nami widmo nieznanego dotąd zagrożenia. Koronawirus zaciągnął hamulec ręczny i cały świat stanął. Jest to sytuacja bez precedensu. Znaleźliśmy się w nienaturalnej dla nas sytuacji odseparowani od bliskich, znajomych. Większość z nas jedyne co może zrobić, by przyczynić się do zażegnania pandemii, to siedzieć w domu. Wywołuje to w ludziach wiele trudnych emocji i reakcji obronnych. Całą sytuację pogarsza fakt, iż nie wiemy co przyniesie nam jutro. Każdy zdaje sobie sprawę, że świat „po” nie będzie już taki sam. Będziemy borykać się z głębokim kryzysem, wiele osób straci pracę… Jesteśmy w sytuacji kryzysu.

Czym jest kryzys?

Ogólnie definiuje się go, jako punkt przełomowy, sytuację zakłócającą dotychczasowy przebieg zdarzeń oraz wymagającą zmiany sposobu myślenia i działania. Warto sobie uświadomić, że kryzys to czas transformacji. Pożegnania starego i nastania nowego porządku. Może być zarówno zagrożeniem jak i szansą. Póki co jesteśmy na początku tej zmiany, w czasie bezpośredniego zagrożenia oraz ograniczania możliwych szkód, jakie może przynieść nam obecna sytuacja. Nie wiemy jak będzie wyglądał nasz świat po ogólnoświatowej pandemii. A co gorsza, nie mamy na to wpływu… To co możemy zrobić, to zacząć przygotowywać się na nieznane, by zminimalizować straty. Oto kilka podpowiedzi jak to zrobić.

Po pierwsze: Zadbaj o kondycję psychiczną

Dla wszystkich jest to bardzo obciążające doświadczenie. Jesteśmy zmuszeni do ograniczenia swoich aktywności. Zauważ co się w Tobie dzieje w związku z tym. Prawdopodobnie jest obecnie w Tobie wiele trudnych emocji: bezradność, smutek, niepokój o zdrowie swoje i bliskich, lęk o przyszłość, poczucie izolacji, bunt przeciwko temu co się dzieje. Daj sobie odczuć te emocje. Masz do nich prawo. Pozwól sobie na doświadczenie niemocy. Nie masz przecież wpływu na to co się obecnie dzieje. Nie jest łatwe dla niektórych przyznanie się do słabości, ale jest to ludzkie. Ignorowanie tego może jedynie skutkować skumulowaniem emocji gdzieś w ciele i odchorowaniem tego w innym terminie.

Bądź w kontakcie z bliskimi choćby prze telefon, czy online. Nie przeżywaj trudnych emocji w samotności. Inni też ich doświadczają. To, że jesteśmy obecnie od siebie odizolowani nie jest żadną przeszkodą do budowania relacji i wzajemnego wsparcia. W obecnej sytuacji w większości jesteśmy połączeni niepokojem o jutro. Rozmowa o tym co przezywamy, czy też wyśmianie tego jest, jedną z ważniejszych rzeczy, która jest w stanie nam pomóc.

Po drugie: Pomyśl, w jakim jesteś punkcie swojego życia

Nasz świat spowolnił, a niejedna osoba wyskoczyła z pędzącego kołowrotka. To doskonały moment na refleksję nad swoim życiem. Pomyśl, jak ono do tej pory wyglądało. Czy jest w niej miejsce na Twoje wartości? Czy może zapomniałeś o nich pędząc za karierą, pieniędzmi? Czy przeznaczasz wystarczającą ilość czasu dla rodziny? Czy to co robisz daje Ci satysfakcję? Może chciałbyś coś zmienić? Być może to jest moment, by zmienić coś na lepsze?

Po trzecie: Zaakceptuj tę trudną sytuację

Nie masz innego wyjścia. Buntowanie się i brak zgody jest naturalną reakcją i warto świadomie ten etap przeżyć. Jednak nie powinien on trwać zbyt długo, gdyż na dłuższą metę nie wnosi nic pozytywnego, zatrzymuje nas w tym, co odchodzi. Im szybciej zaakceptujemy to co się dzieje, tym szybciej ruszymy dalej kreować rzeczywistość. Warto skupić się na tym, na co mamy wpływ. Pomyśl co możesz w tej sytuacji zrobić. Zaopiekuj się teraz sobą i swoimi najbliższymi. Pomyśl co sprawia Tobie, czy Twojej rodzinie przyjemność. Wymyśl, jak możecie ten wspólny czas spędzić razem w domu budując głębszą więź.  Pomyśl co możesz zrobić, by łatwiej Ci było w pracy np. może poświęć trochę czasu na podniesienie swoich kompetencji (np. poprzez uczestniczenie w jakimś kursie online lub przeczytanie zaległych książek). Może masz jakieś zaległości? To doskonały czas by się nimi zająć.

Po trzecie: Obserwuj, co się dzieje wokół Ciebie w poszukiwaniu szans

Jedno jest pewne. Czeka nas w najlepszym przypadku spowolnienie gospodarcze. Już widać, które branże doznają największego uszczerbku, choć to zapewne wierzchołek góry lodowej. Dużo zależy od mądrych decyzji rządzących, na które czekają przedsiębiorcy. A jak sytuacja wygląda w Twojej branży, czy specjalizacji? Jakie sygnały do Ciebie docierają? Wykorzystaj ten okres do przygotowania się na nową rzeczywistość. Spróbuj pomyśleć, co możesz zrobić już teraz, jakie  ruchy poczynić, by lepiej poradzić sobie z nadchodzącymi trudnościami. Czytaj opinie ekspertów, śledź informacje na temat reakcji i planów firm. Pomyśl co może być potrzebne po pandemii, a co być może masz do zaoferowania w ramach swoich kompetencji? Nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, ale warto „otworzyć głowę” na nowe możliwości i przygotować się na przyszłość.

Zgarnij bezpłatny pdf z 9 ćwiczeniami

“Szybkie sposoby na stres w pracy” do zastosowania w trudnych chwilach w pracy

Chcesz zapoznać się z innymi wpisami?